Generální ředitel Harley Davidson potvrdil, že značka „bude v budoucnu plně elektrická“

Společnost Harley-Davidson, jejíž konstrukční dědictví trvá již více než sto let, je samozřejmě nejznámější svými hlasitými motocykly poháněnými spalovacím motorem o velkém objemu. Ještě v prvním desetiletí nového tisíciletí se zdálo nepravděpodobné, že motocykly Harley-Davidson podlehnou ve větší míře novým technologickým trendům, ale stalo se. I když se to na první pohled nezdá, portfolio společnosti je definováno neustálým vývojem. Včetně přechodu na elektrické motory.

Harley-Davidson byl jedním z prvních velkých výrobců motocyklů, který v minulém desetiletí zařadil do svého sortimentu elektrické motocykly. Proto by nemělo být překvapením, že generální ředitel společnosti Jochen Zeitz už nyní říká, že budoucnost značky bude stoprocentně elektrická. Přesto to pro mnohé překvapení je.

„V určitém okamžiku bude motocykl Harley-Davidson plně elektrický,“ vysvětlil Jochen Zeitz: „Je to ovšem dlouhodobý přechod, který nás čeká. Není to něco, co uděláte ze dne na den.“

Elektrická linie Harley-Davidson

V posledních letech společnost Harley-Davidson pomalu, ale vytrvale prohlubuje svá elektrifikační opatření. Model LiveWire byl po letech vývoje prvním sériovým elektrickým motocyklem, který vyšel z bran tohoto koncernu. Jízdní vlastnosti a výkon vyvolaly pozitivní ohlasy, ačkoli počáteční cena takového motocyklu se vyšplhala na 30 000 USD. Díky rychlému vývoji různých technologií v motocyklových odvětvích je dnes tato cena téměř o třetinu nižší. Prodej stoupl a už začátkem roku 2022 se vážně začalo mluvit o dalších a dalších modelech bez spalovacích motorů. Včetně lehké a střední váhy. Ředitel společnosti Jochen Zeitz otevřeně hovoří o tom, že si chce uctít minulost a zároveň se z ní vyvinout k něčemu dokonalejšímu. O elektrifikaci také říká, že je to přirozený vývoj, který musel být proveden. Součástí této evoluce je samozřejmě přilákání nových zákazníků ke značce. Rozšiřování linií je součástí toho, že se společnost dostává do povědomí lidí, kteří nepatří k jejímu základnímu publiku a kteří možná dříve ani nejezdili na žádném typu motocyklu.

První vlaštovky

První elektrický motocykl Harley-Davidson, známý pod názvem LiveWire, se po debutu na veletrhu EICMA 2018 poprvé objevil v garážích zákazníků v roce 2019. Společnost Harley-Davidson se poté rozhodla vyčlenit své provozy elektrických motocyklů pod novou podznačku, která se také nazývá LiveWire . První model pod ní s názvem LiveWire One, byl vlastně jen vylepšen první model H-D a do značné míry s ním totožný. Nyní společnost LiveWire připravuje uvedení svého druhého modelu do výroby. LiveWire S2 Del Mar je navržen jako elektrický motocykl určený spíše pro masový trh a také pro mladší, městské jezdce.

Elektrický motocykel LiveWire S2 Del Mar od elektrickej podznačky H-D

Jsou jen dvě možnosti. Tou horší je zánik značky

I když by proti tomuto rozhodnutí někteří zarytí fanoušci staré školy Harley-Davidson rádi protestovali, skutečnost, že značka nakonec přejde na čistě elektrický pohon, je předem dána. Nakonec buď přejde na elektrický pohon, nebo skončí s podnikáním. To neplatí jen pro H-D, ale také pro všechny automobilky, které v současnosti vyrábějí vozidla poháněná spalovacími motory. „Podíváte-li se na uplynulých 120 let, společnost se vždy vyvíjela, nikdy nestála na místě,“ vysvětlil opět ředitel společnosti Jochen Zeitz a dodal: „Teď, podobně jako to dělali zakladatelé v té době, kdy se snažili znovuobjevit nebo vymyslet něco jedinečného, je to zřejmě něco, co musíme dělat i my jako značka společnosti. To, co děláme, je oslava naší minulosti, ale zároveň i vývoj značky. Je to přirozený vývoj, který se musel udat.“ Zeitz se nebojí dělat velké změny, a to ani v případě značky s tak bohatým dědictvím, jako je Harley-Davidson: „Věřím ve velké transformační změny pro ikonické značky. Ve svém životě jsem pokroku vždy věřil. A vyplatilo se“

Foto: electrek.co