Future Mobility Concept Canyon představuje budoucnost městské dopravy

Future Mobility Concept od Canyon je jedná z verzí toho, jak může vypadat přeprava budoucnosti! Řeší zácpy i znečištění ovzduší.

Výrobce jízdních kol vytvořil elektrické 4-kolové vozidlo, které přemosťuje propast mezi auty a e-koly, nazvali ho Future Mobility Concept.

Prakticky ještě nedávno bylo nemyslitelné, aby na autosalonu „zářil“ výrobce kol se svým vozítkem, který sice automobil připomíná, ale je to spíše čtyřkolové kolo.

Future Mobility Concept představený výrobcem kol Canyon na loňském autosalonu v Mnichově ukázal budoucnost městské dopravy právě v tomto směru. Koncept získal zasloužený úspěch, možná i díky zvláštnosti města Mnichov, kde se veletrh IAA Mobility odehrával. Mnichov je sice sídlem automobilky BMW, ale při návštěvě tohoto města nabudete dojmu, že bavorská metropole patří především cyklistům a jezdcům na elektrických koloběžkách. V Mnichově najdete široké cyklostezky, kromě vyhrazených pruhů mají cyklisté i vyhrazené koridory vedle přechodů. Cyklisty zde potkáváte zcela běžně. Lidé tak přepravují nákup, děti i psy a kurýři zboží.

Revoluční koncept

Společnost Canyon uvádí, že je „Future Mobility Concept“ vyplňuje mezeru mezi elektrokolem a autem, přičemž představuje alternativu jak pro automobil, tak pro kolo. Spojení moderního, intuitivního designu, integrovaných funkcí a bezkonkurenčního výkonu v jeden revoluční koncept představuje další krok v městské mobilitě. Ať už docházíte do práce, do obchodu s potravinami nebo si jen tak vyrazíte na „jízdu pro radost“, designéři a inženýři společnosti Canyon zvážili každý drobný detail, aby vytvořili inovativní řešení, díky kterým je pohyb po městě rychlejší a jednodušší než kdykoli předtím.

First press day at IAA Mobility 2021 in Munich

Kříženec kola a automobilu

Canyon se při designu spojil s Technickou univerzitou v Cáchách v Německu a konečným produktem této týmové práce byla kombinace elektrického kola a auta, které dokáže „vklouznout“ do cyklistického pruhu, kdy je provoz v pruhu pro auta příliš přehuštěný či zablokovaný.

Nová koncepce čtyřkolového vozu Canyon byla navržena tak, aby bojovala s narůstajícími celosvětovými dopravními zácpami a problémy se znečištěním. Naplánováním koncepčního vozidla, které má nízké emise a je schopno překlenout problémy mobility převládající v obou způsobech dopravy. Prvním jsou auta a jejich nezbytné dopravní problémy, druhým kola a nedostatek odolnosti vůči povětrnostním vlivům. Canyon dokázal navrhnout všestranné vozidlo připomínající lehátkové kolo.

Cyklo-kabriolet

Vůz využívá lehkou konstrukci kola ve spojení s tradičními čtyřmi koly a karoserií odolnou vůči povětrnostním vlivům, kterou naleznete na všech autech. Navzdory inspiračním bodům převzatým z kol a automobilů funguje koncepční vůz podle výrobce více než elektrické kolo jako skutečné auto. Prostor pro cestující – zvaný „kapsle“ – může být utěsněn, čímž je řidič chráněn před vnějšími vlivy. Ovšem podobně jako u kabrioletu lze kryt tobolky v „otevřeném režimu“ mírně pootevřít pro čerstvý vzduch během jízdy. Za řidičem je také prostor pro uložení nákladu.

Ovládání

Mezi nohama řidiče je umístěn držák na chytrý telefon. Telefon je pak možné použít k navigaci nebo jej lze synchronizovat s vozidlem k ovládání jeho „hlavních funkcí“.

Aby bylo možné dosáhnout možnosti dvojitého jízdního pruhu pro kolo a auto, rychlostní limity koncepčního vozidla lze přepínat mezi režimem „cesta“ a „kolo“. Future Mobility Concept využívá boční řízení se dvěma joysticky na levé a pravé straně řidiče.

Jako u každého kola i zde řidič musí šlapat, aby mohl posunout vozidlo dopředu. Potom se může přepnout do módu elektro pohonu.

Dojezd a příslušenství

Celkově má koncepční vozidlo – které je poháněno nabíjecí 2000-watthodinovou baterií – plánovaný minimální dojezd asi 150 kilometrů, ačkoli jeho výrobce tvrdí, že tento dojezd by se mohl zdvojnásobit.

Jako každé tradiční auto je Future Mobility Concept vybaven předními a zadními světly, jakož i stěrači a vyhříváním čelního skla. Pro bezpečnost je vozidlo vybaveno bezpečnostním pásem a předními tlumiči.

Future Mobility Concept by měl být základem vozidla, které se dostane na trh v budoucnosti. I když více podrobností zatím není známo, odborníci mu prorokují skvělou budoucnost.

Foto: canyon.com, bikenews.online, Matti Blume