Funkce Google Lens vám umožní vidět svět novým způsobem

Funkce Google Lens se poprvé objevila v roce 2017. Jedná se o způsob, při kterém je detekováno, co se nachází na obrázku. Jak funguje?

Google Lens pomůže s matematikou, identifikací objektů, rostlin, překladem z jiných jazyků a nově míří i na desktop.

Uživatelé prohlížeče Chrome si na přelomu let 2021 a 2022 mohli všimnout při ukládání obrázků po kliknutí pravým tlačítkem myší v nabídce možnost „Hledat obrázky pomocí Google Lens“.

Tato funkce pracuje tak, že porovná vámi vybranou fotografii s jinými fotografiemi a následně zobrazí podobné výsledky na základě podobností. Během analýzy vygeneruje Google Lens několik možností, kterým na základě podobnosti přidává procentuální pravděpodobnost. Pokud byste chtěli například zjistit název rostliny, Google Lens může vyhodnotit, že na 95% jde o pampelišku a na 5% to může být podběl.

Krátká historie Google Lens

Funkce Google Lens se poprvé objevila v roce 2017. Jedná se o způsob, při kterém je detekováno, co se nachází na obrázku. Navržen je tak, aby zobrazoval relevantní informace o objektech, které identifikuje, a to pomocí vizuální analýzy založené na neuronové síti. Technologie se nejprve objevila jako exkluzivní součást telefonů Pixel. Později byla integrována jako aplikace pro Android (aktuálně byla nainstalována více než miliardukrát). Pokud jste službě Lens od Googlu nedali šanci, je nejvyšší čas to udělat. Může vám pomoci s výpočty, identifikovat zajímavá místa, přeložit text, a dokonce pro vás najít oblíbená jídla v nabídce restaurace. Funguje nejen velmi dobře, ale je k dispozici také pro telefony s iOS. A pomalu se chystá dobýt další metu.

Integrace do prohlížeče Chrome

Už pár měsíců je to fakt – Google Lens najdete také v prohlížeči Chrome. Zde (zatím) pomáhá s vyhledáním textu a obrázků. K použití této technologie stačí opravdu jen kliknout pravým tlačítkem myši na obrázek a vybrat volbu „Hledat obrázky pomocí Google Lens“. Otevře se nová stránka lens.google.com a na její levé straně uvidíte „svůj“ obrázek. Zobrazí se také nástroj na oříznutí, abyste mohli vybrat obrázek (nebo jen jeho určitou část) a využít tak rychlosti umělé inteligence k vyhledávání.

Ihned po analýze se objeví výsledky, respektive postranní panel s několika výsledky. Funkci pohání nový model strojového učení, který využívá zpracování na zařízení na rozpoznání produktů za neuvěřitelných 200 milisekund. Brzy tak bude možné pomocí Google Lens vybrat obrázky, video a textový obsah na webu, abyste mohli rychle zobrazit výsledky vyhledávání, aniž byste opustili stránku, na které se nacházíte.

Počítač versus mobilní telefon

Na počítačích lze aktuálně využít pouze zlomek toho, co nabízí Google Lens. Konkrétní stránka Images.google.com (resp. kliknutí pravého tlačítka na obrázek na webové stránce) se pokouší najít podobné obrázky tomu, který jste do ní nahráli nebo na něj odkázali.

Google Lens však v mobilním telefonu dokáže identifikovat, co se na obrázku nachází za věci – lidé, text, matematické rovnice, zvířata, orientační body atp. Dokáže překládat text, na který je ukázáno kamerou (prostřednictvím OCR metody), a tak s ním dále pracovat třeba v dalších aplikacích. Tato funkce se v mobilech postupně vyvíjí – nejprve byla dostupná jako vyhledávání pomocí fotoaparátu, poté se objevila v Google Fotkách a vyvolat ji nyní lze i podržením prstu na obrázku v mobilním prohlížeči Chrome.

S věkem přichází moudrost

Skvělou zprávou pro studenty bylo oznámení: Google Lens umí v reálném čase vypočítat matematické příklady. Jsou však i další mety, na které tato funkce sahá.

Totiž se mění nejen to, kde všude je Google Lens k dispozici, ale dochází ik faktu, že se „učí“ a zároveň se stává i chytřejší. Do služby již brzy přijde nová funkce, která vám umožní klást doplňující dotazy při vyhledávání obrázků. Představte si situaci, kdy se vám líbí halenka s určitým vzorem, a vy budete s tímto vzorem chtít najít také sukni.

Bez aplikace by to bylo asi dost obtížné – najít konkrétní oděvní vzor. S Google Lens to prý bude otázkou chvilky – stačí halenku vyfotit nebo nahrát její obrázek. Dalším skvělým případem pro hledání obrázkem může být nalezení věci, kterou neznáte, nebo spíše nevíte, jak se jmenuje. Dejme tomu, že se vám pokazil motocykl a vy najdete problém – zlomenou pružnou závitovou vložku. Starou sice máte v ruce, ale vůbec netušíte, jak se tento díl jmenuje. Nově bude stačit použít Lens, vyfotit vložku a zeptat se Googlu. Ten věc identifikuje a pak už bude snadné požádat o radu, jak to opravit, nebo kde ji koupit.

Geniální vyhledávání funkce Google Lens

Postup, při kterém technologie pomáhá získávat schopnost hledat obrázky a text současně, je opravdu geniální. Uživatelé se tak mohou těšit nejen na další rozvoj této úžasné technologie, ale určitě také na to, že už nebudou muset mířit telefonem na obrazovku počítače, pokud v něm je zobrazeno něco, co chtějí identifikovat, analyzovat či s něčím pomoci. Tento druh technologie vyžaduje obrovské množství dat, respektive odborných znalostí, aby vše dopadlo, jak má. A tato data Google má. Má je právě od uživatelů. Vše spěje mílovými kroky k tomu, že Google Lens (nebo podobné technologie využijeme nejen k vyhledávání, ale například k tomu, že nám rovnou pomůže konkrétní věc vyřešit. Opravdu se je na co těšit.

Foto: digitaltrends.com, technohoop.com, autor