Francie udělala další krok v boji proti emisím

Francie měla vždy špicifický vztah k elektromobilitě. Ať už jde o elektrické koloběžky nebo elektromobily, tato země vše řeší kreativní.

Země bez spalovacích motorů. Zní to jako utopický příběh, ale Francie se tomuto cíli odhodlalo vyjít naproti novými opatřeními.

Ekologie je frekventovaným tématem nejen v evropských, ale i celosvětových kruzích. Francie je jako člen G7 jednou z nejvýraznějších ekonomik světa a zároveň vzorem pro chování jednotlivých zemí. Francouzská vláda se proto rozhodla podpořit myšlenku ekologické Evropy novými regulacemi v oblasti emisi.

Problémem jsou SUV

Od roku 2002 zaznamenaly modely SUV enormní nárůst prodeje a v roce 2019 tvořily bez mála téměř 40 % prodaných vozů. Většina majitelů tato auta využívá na běžnou městskou jízdu bez ohledu na fakt, že SUV tvoří o 20 % více emisí než běžné vozy. Francouzi proto přišli s návrhem, který je jasným signálem boje proti rostoucímu zájmu o tyto vozy.

Nové regulace zahrnují hned dva typy sankcí. Prvním z nich je sankce za váhu auta. Ministryně životního prostředí Barbara Pompili oznámila posunutí hranice sankcí na 1 800kg, stejně jako částku 10 € za každý překročen kilogram. Sankce má být směrována na těžší, luxusnější modely vozidel, které jsou hlavním zdrojem emisí, jako příklad může být uveden letošní model značky Mercedes.

Druhým typem je sankce za vyprodukované emise. Na základě výpočtu, zohledňujícího vyprodukované emise či výkon motoru, se vozidlo zařadí do skupiny podléhající dané sankci. Emisní strop CO₂ je pro rok 2021 nastaven na 218 g/km, kdy sankce za vozidlo při registraci dosahuje výše 30 000 €.

Obrázok 1, Zdroj: Bloomberg

Francie přineslo nová opatření, která podporují elektromobily

Někomu se mohou tyto regulace zdát jako příliš striktní. Každá mince má však dvě strany, a proto vláda poskytla majitelům aut náhradu ve formě bonusů. Při koupi a registraci vozidel s menší produkcí emisí CO₂ než 20g/km máte možnost na bonus do 7000 €, jehož výše se však může měnit v závislosti na ceny a kupce daného vozidla (právnická/fyzická osoba).

Podobné bonusy byly uvedeny i pro zájemce o ojeté elektromobily. Pokud dané vozdilo spadá do kategorie „pod 20 g/km“, kupce má nárok na bonus ve výši 1000 €.

Možné alternativy elektromobilů

Nemusíte se však bát, že SUV zmizí z cest po celé Francii. Automobilky kladou důraz na vývoj nových elektromobilů více než kdykoliv předtím.

V roce 2021 bychom se měli dočkat nových elektrický modelů od značek jako Tesla, Volkswagen, Nissan anebo Peugeot. Nabízená paleta vozidel zahrnuje vše od SUV, až po supersportovní modely, a tedy každý milovník aut si dokáže ve světě elektromobilů najít to své.

Obrázok 2: Očakávaný model Tesla Roadster, Zdroj: Car and Driver

Vize Evropy bez emisí

Nové regulace budou směrodatnou zprávou a vzorem pro ostatní země Evropské unie k dosažení postupného snižování emisí na celém území. Ekologické směrování není předmětem zájmu pouze na území EU. Mnohé země představily svůj plán pro postupné vyřazení spalovacích motorů ze svého oběhu. Elektromobilita začíná být světem vnímána jako další fáze motorismu, proto můžeme s očekáváním sledovat, jak bude tato oblast růst v následujících letech.

Obrázok 3, Zdroj: Bloomberg

Zdroje: caranddriver.com, bloomberg.com, connexionfrance.com, connexionfrance.com, autoexpress.co.uk, french-property.com, theicct.org.