Elektromobilita: Trendy, zlepšení a nedostatky elektromobilů

Elektromobilita jako taková je tématem, které se stále více rozvíjí a dostává se do popředí. Týká se to nejen odvětví boje s klimatickou krizí.

Elektromobilita jako taková je tématem, které se stále více rozvíjí a dostává se do popředí. Týká se to nejen odvětví boje s klimatickou krizí, ale rovněž mají elektromobily i obrovský úspěch díky svým funkcím. Rok 2022, jakož i předchozí roky, poukazuje na množství trendů, zlepšení i nedostatků v tomto odvětví. Jaká je elektromobilita v roce 2022? Co můžeme čekat do budoucnosti?

Elektromobilita je podporována celosvětově

Rozvoj elektromobility se nepochybně spojuje is obrovskou podporou. Těší se podpoře ze stran politických lídrů, ale i velkých společností. Do vývoje v oblasti elektromobility investují i ​​nejbohatší lidé na světě a díky tomu se daří dosahovat stále lepších výsledků. Elektromobilita je v současnosti vnímána jako jedna z možností redukce našich emisí, protože jsme se stali závislými na přepravě prostřednictvím automobilů.

I když tento typ přepravy také není dokonalý, poskytuje řadu výhod oproti klasickým automobilům se spalovacím motorem. Infrastruktura se také začala přizpůsobovat majitelům elektromobilů – zejména co se týče nabíjecích stanic. Jsou umístěny různě u nákupních středisek, ale i při cestách. Mezi známé společnosti poskytující nabíjecí stanice pro automobily patří například greenway.sk. Tato společnost přímo na stránkách poskytuje přehlednou mapu s nabíjecími stanicemi.

Trendy v oblasti elektromobility

Co se týče trendů v oblasti elektromobility, týkají se stejně samotné výroby takových druhů elektrických vozidel, ale i samotného nabíjení. Designové wallboxy s možností připojení k internetu patří mezi jedny z mnoha trendů. Kromě estetické funkce mají také praktickou – dokáží lokálně manažovat spotřebu elektrické energie. Stále větší otázkou v oblasti elektromobility jsou nabíjecí stanice využívající solární energii či takové, které dokáží akumulovat množství elektrické energie.

V současnosti elektromobilový trh nejvíce ovlivňuje nedostatek čipů, ale také dalších surovin. To ovlivňuje například čekání na dodání nových vozů. Mezi elektromobilové trendy patří také elekrifikace autobusů či nákladních vozidel. Mezi známé společnosti zapojené do tohoto trendu patří například kurýrní společnosti jako DHL, UPS či FedEX. Také již zmiňovaná integrace obnovitelných zdrojů energie a možnost akumulace energie patří mezi nejvíce aplikované součásti rozvoj elektromobility v globálu a týká se to i budoucnosti. Rovněž se v budoucnu technologie bude zaměřovat na zlepšování vývoje baterií.

Majú elektromobily aj svoje nedostatky?

Stejně jako všechny problematiky má téma elektromobility i některé své nedostatky. Mezi základní nedostatek patří, že přestože elektromobily nevypouštějí při fungování emise, výroba je poměrně vysoce emisní. Stejně tak je jejich cena zatím pro běžné uživatele poměrně vysoká. V současnosti už na trhu najdeme i některé verze v dostupnější cenové kategorii, přesto se nejedná o produkt vhodný pro každého.

V minulosti se řada nedostatků týkala i rychlosti a dojezdu. Všechny tyto problémy se stále lepšími technologiemi podařilo vyloučit. Elektromobily jsou v současnosti ve stejné kvalitě jako klasické automobily. Často nabízí také řadu zajímavých funkcí pro pohodlné cestování. Vybudování širokého spektra nabíjecích bodů zároveň podpořilo i pohodlí cestování.