Elektromobil od Xiaomi: Jak je na tom výrobce s přípravami?

Xiaomi očekává masovou výrobu vlastních elektrických vozidel v první polovině roku 2024. O informaci se nedávno podělil samotný generální ředitel Lei Jun.

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi očekává masivní výrobu vlastních elektrických vozidel již v první polovině roku 2024. O informaci se teprve nedávno podělil se světem samotný generální ředitel Lei Jun.

Xiaomi elektromobil

Jisté náznaky ohledně výroby vlastních elektrických vozidel již zazněly během investorského dne společnosti, přičemž je později potvrdil právě výše zmíněný Lei Jun na svém Weibo profilu.

Investice 10 miliard dolarů a stovky zaměstnanců

V březnu letošního roku společnost Xiaomi oznámila svůj vstup na pole elektrických automobilů, přičemž uvedla, že plánuje investovat do podnikání až 10 miliard amerických dolarů v průběhu následujících 10 let.

Xiaomi Lei Jun
CEO Xiaomi Lei Jun, zdroj: cnbc.com

Rozhodně se nejedná o malou investici. Ještě minulý měsíc společnost Xiaomi oficiálně zaregistrovala svůj byznys s elektrickými vozidly pod názvem Xiaomi EV, Inc.

Nové odvětví společnosti – Xiaomi EV má již nyní přes 300 zaměstnanců, uvedla společnost v září. Je možné, že počet se od oznámení již zvýšil. Generální ředitel Lei Jun tuto skupinu, minimálně ze začátku, povede.

Konkurence na trhu rozhodně není malá

Čínský trh s elektrickými vozidly je stále více přeplněný a do hry neustále přicházejí noví hráči. Čínský gigant Baidu spustil v lednu samostatnou společnost na výrobu elektrických automobilů a v únoru najal generálního ředitele, aby se na tomto projektu podílel a vedl ho.

Nio a Xpeng
Nio & Xpeng elektromobily, zdroj: electrive.com

Když Xiaomi oficiálně uvede na trh své první elektrické auto, postaví se proti svým čínským rivalům jako Nio a Xpeng. Samozřejmě bude konkurovat i větším automobilkám, jako jsou Tesla či BYD od Elona Muska.

Lucid Air
Elektromobil Lucid, zdroj: VISIONmobility.com

Novým, ale zároveň velmi zajímavým hráčem na poli elektrických vozidel může být i společnost Lucid, jejichž elektrické automobily dosahují rekordního dojezdu na jedno nabití. Více si o nich můžeš přečíst v tomto článku: Lucid a jejich rekordní dojezd elektromobilů. Má se Tesla čeho obávat?

Příznivý růst elektromobility nejen v Číně

Čínský trh s elektrickými vozidly měl v posledních letech příznivou vládní podporu, což jistě pomohlo odvětví růst. Přestože se část této podpory ze strany vlády snížila, trh stále roste.

Graf EV
Graf růstu podílu elektromobilů, zdroj: CleanTechnica.com

Společnost Canalys pro průzkum trhu předpovídá, že v roce 2021 se v Číně prodá přes 2 miliony elektrických vozidel, což představuje meziroční nárůst až o 51 %.