Dokáže město fungovat výhradně na obnovitelné energii?

Snaha o uhlíkovou neutralitu je evidentní. Lze ale vůbec v současných podmínkách fungovat pouze na obnovitelných zdrojích energie?

Země po celém světě slibují, že budou v příštích desetiletích bojovat s nechtěnými emisemi. Některé vlády dokonce stanovily ultimátum, do kterého mají v úmyslu tento slib dodržet. Velká Británie například tvrdí, že do roku 2035 se stane uhlíkově neutrální zemí. Je to však vůbec reálné? Dokáže město fungovat výhradně na obnovitelné energii?

How close can cities get to 100% renewable energy? – Physics World

Existuje už město, které funguje na obnovitelné energii?

Krátká odpověď zní, že ano. Jak tomu ale bývá, ani tato odpověď se neobejde bez nějakého ale. Řeč je o americkém městě Burlington ve státě Vermont, USA. Toto město má 42 tisíc obyvatel, tedy je i na naše poměry malé. Jedná se o první město v USA, které oficiálně prohlásilo, že funguje 100-procentně na obnovitelné energii.

aerial of Burlington Vermont

Zanedlouho se k němu připojil například Texas, Georgetown, Aspen či Colorado. Burlington má před těmito městy dvě velké výhody – má málo obyvatel a má přístup k vodním pramenům, které jsou vhodné pro stavbu hydroelektráren.

Pokud se podíváme do jiných částí světa, tak si můžeme všimnout podobné charakteristiky také u ostatních městech běžících výhradně na obnovitelné energii. Například Reykjavík, hlavní město Islandu, má jen 120 tisíc obyvatel a přístup k obrovskému množství zdrojů geotermální energie. Samozřejmě je využívá a výsledkem je to, že se řadí mezi města, které používají výhradně obnovitelnou energii.

Můžeme tedy říci, že předpokladem pro město, které nechce odebírat konvenční elektrickou energii, je malý počet obyvatel a přístup ke zdrojům obnovitelné energie. Mapku a seznam podobných míst najdete zde.

Mezi všemi však vystupuje Brazílie, která měla v roce 2018 až 25 míst fungujících na výhradně obnovitelné energii. Je to pozoruhodné, zvláště když vezmeme v úvahu, že Brazílie je považována za zemi třetího světa. Žádná jiná země neměla více než 2 takové města.

Infografic Cities powered by 100 percent renewable electricity ENG

Města po celém světě svým občanům slíbila, že budou pracovat na snížení emisí. V USA například si až 170 míst stanovilo cíl stát se během méně než 20 let závislými výhradně na obnovitelné energii. Ve zbytku světa se to monitoruje hůře, ale konzervativně se dá říci, že alespoň 170 dalších míst na světě má stejný cíl.

„Hodně míst má ambiciózní plány o tom, jak se z malého procenta dostanou na využívání výhradně obnovitelné energie. Žijeme v zajímavém čase. „

Lacey Shaver – World Resources Institute

Jak může město získat tento titul?

I když si nyní můžete říkat, že všechno směřuje k lepšímu, není třeba se radovat předčasně. Je totiž důležité podívat se na to, co vlastně znamená, že město funguje stoprocentně na obnovitelné energii. Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

V případě zmíněného Burlingtonu jde o to, že město uzavřelo výhradní smlouvy s dodavateli energie, který se specializují na obnovitelné zdroje. Neznamená to tedy, že město je odpojeno od ostatních „nezelený“ elektráren. Preferovaná je energie z obnovitelných zdrojů, ale pokud není k dispozici, tak nastoupí tradiční dodavatelé.

Kromě toho to neznamená, že město je uhlíkově neutrální. Lidé se mohou svobodně rozhodnout pro auto na fosilní paliva namísto elektromobilu nebo mohou topit plynem. Takové emise se nazývají lokální a na občany mají přímý dopad. Výsledkem je to, že podle WHO má až 90 % lidí žijících ve městech horší kvalitu vzduchu.

Proč by tedy města měla fungovat na obnovitelné energii?

I přesto, že tato města neřeší všechny problémy, jimž ekologové čelí, tak je to krok správným směrem. Elon Musk nebo nově zvolený americký prezident Joe Biden, oba snaží bojovat s globálním oteplováním. Ať už hotovými produkty nebo iniciativami.

Města, které by mohly být karbonovo neutrální budou tedy potřebovat daleko více. Samotní dodavatelé obnovitelné energie mají za sebou dekádu velkých pokroků a očekává se, že následující dekáda bude podobná. Vědci už nyní pracují na efektivnějších způsobech, kterými můžeme produkovat obnovitelnou energii.

Na závěr tedy musíme zhodnotit, že odpověď zní ne. Momentálně je to nereálné. Města dnes nedokáží fungovat výhradně na obnovitelné energii v pravém smyslu. Technologie však postupuje tempem, jaké bylo dosud jen snem. Skutečně existuje šance, že ambiciózní plány se mnohým městům a zemím podaří. Čeká nás mnoho objevů a změn, které nemusí být z krátkodobého hlediska příjemné, pokud se ale vše podaří, tak budeme schopni předat budoucím generacím planetu takovou, jak ji dnes známe.