DaVinci Resolve se oficiálně dostal na M1 Mac

S příchodem DaVinci Resolve 17.1 přišla i podpora pro M1 Mac. Tato novinka by mohla snížit počet lidí, kteří používají Final Cut Pro.

Včera jsme Vás informovali o velkém úspěchu Adobe, které v průběhu minulého týdne dalo Photoshopu oficiální podporu na Apple silikon. Dnes si ve zkratce představíme profesionální editor videa DaVinci Resolve, protože i ten se nedávno dostal na Mac s čipem M1. Jedná se o stejně zásadní novinku jako v případě Photoshopu?

Co je DaVinci Resolve?

DaVinci Resolve je program na editování videa, který vyvíjí společnost BlackMagic Design. Ta je odpovědná za jedny z nejlepších profesionálních kamer, které jsou dnes na trhu. Tento program se stal standardem pro profesionální studia, kde je využíván zejména na tzv. color grading.

Čím je ale zajímavý pro Vás? Zatímco plnohodnotná verze stojí více než 300 EUR, existuje i neplacená verze. Ta nabízí velkou porci profesionálních funkcí každému, kdo si ji stáhne. Jedná se tedy jednoznačně o nejlepší software pro střih videa na M1 Mac, který je zdarma.

Podpora Apple silikonu

Jak jsme již zmínili, BlackMagic Design oficiálně vydal verzi Resolve 17.1, která plně podporuje M1 čipy. I přesto, že žádné informace týkající se výkonu jsme nedostali, můžeme předpokládat že to bude podobné jako u jiných podobných programů. Očekává se, že Resolve 17.1 na M1 Macu bude velmi schopný a že jeho používání bude plynulé a svižné.

Jedná se o nebezpečnou konkurenci pro Final Cut Pro, který vyvíjí přímo Apple. V poslední době se hromadily zprávy o tom, že Final Cut Pro by měl přejít na tzv. subscription model, což znamená, že byste za jeho používání museli platit měsíční poplatek. Mnoho uživatelů vyjádřilo svůj odpor vůči tomuto kroku a díky DaVinci Resolve mají nyní i reálně použitelnou alternativu v případě, že k takovému něčemu opravdu dojde.

Profesionálové také ocení to, že při koupi kamery od BlackMagic Design dostanete licenci na Resolve Studio zcela zdarma. Resolve Studio obsahuje plnohodnotnou verzi DaVinci Resolve a DaVinci Fusion (program na speciální efekty).