Čínská vesmírná mise Chang’e míří na Měsíc

Na Měsíc by v nejbližších dnech měla dolětět čínská raketa s modulem na sesbírání vzorků z Měsíce. Co zajímavého tato mise přinese?

Čínská vesmírná agentura, na rozdíl od NASA, není obvykle středem zájmu médií ani veřejnosti. Před pár hodinami se jim však podařil velký úspěch – po dekádách znovu úspěšně odstartovali raketu s cílem přistát na Měsíci, sebrat vzorky a vrátit se zpět. Mise nese název Chang’e 5 a mohla by výrazně změnit to, jak vnímáme náš jediný přirozený satelit. Chcete vědět proč?

China's new Chang'e-5 mission to collect moon rock samples and bring it  back to earth- Technology News, Firstpost
Zdroj: CNSA

Místo přistání mise Chang’e 5

V čem je tato mise jiná než ostatní? Podle informací na NASASpaceflight.com se přistání na Měsíci očekává 29. listopadu. Zajímavé je především místo přistání, kterým je oblast Mons Rumker. Právě Mons Rumker je totiž místem, kde byla zaznamenána nejčerstvější vulkanická aktivita. Dalo by se tedy říci, že horniny v okolí místa přistání jsou velmi mladé. Díky nízkému věku hornin z nich můžeme vyčíst nejaktuálnější geologický stav Měsíce.

Ještě zajímavější je to, že přistávací modul Chang’e 5 je vybaven vrtákem a sběracím ramenem, které jsou schopny shromáždit až 2 kilogramy, informuje CNSA. Tyto horniny budou následně přepraveny zpět na Zemi, aby byly důkladně zkoumány. Místo přistání zpáteční cesty je vnitrozemí Mongolska a mělo by k němu dojít 15. prosince.

Za start je zodpovědná raketa Long March 5.

Důležitost mise Chang’e 5

Možná to tak nevypadá, ale jedná se o velký krok pro astronomy z celého světa. V roce 1976 byl Sovětský svaz poslední zemí, jejíž vesmírný program se vydal na Měsíc s cílem posbírat vzorky a vrátit se zpět. Jednalo se o misi Luna 24.

Chang’e 5 zároveň navazuje na misi Chang’e 4, jejímž cílem bylo dopravit lunární rover na odvrácenou stranu Měsíce.