Chcete se cítit jako opravdový astronaut? Vyzkoušejte nový simulátor od SpaceX

Chcete si vyzkoušet, jaké to je připojpovat se k ISS? Pak vyzkoušejte tento nový simulátor do SpaceX. Zjistíte, že to není sranda.

Zítra (27. května 2020) by měl podle plánů vydat ke své vesmírné pouti první let soukromé kosmické lodi Crew Dragon SpaceX s lidskou posádkou.

/ Update /> Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX Elona Muska s vesmírnou lodí Crew Dragon podle plánu neodstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě pro nepříznivé počasí. Opakovaný start by se měl uskutečnit v sobotu 30. května v 21.22 hod. <.

Pro NASA, SpaceX, i celé USA půjde o záležitost prestiže, protože od roku 2011 byly USA odkázány na dopravu kosmonautů k ISS na palubě ruských lodí Sojuz. Součástí letu této posádky bude také manévr, který umožní připojení lodě k orbitálnímu komplexu ISS.

Je sice třeba poznamenat, že ve skutečnosti má hladké připojení Crew Dragonu k ISS proběhnout automaticky a posádka, která k orbitálnímu komplexu vyletí, nebude muset tento způsob navigace a řízení použít, protože automatické řídicí systémy provedou všechny potřebné manévry za ně. No protože lety do vesmíru se nemohou spoléhat na dokonalé plánování a téměř při každé misi se vyskytne nějaké „ale“, astronauti Bob Behnken a Doug Hurley tuto operaci trénovali na simulátoru a byli proškoleni, aby v případě nutnosti dokázali provést potřebné úkony s pomocí ručního řízení .

V sci-fi filmech vypadá spojení dvou vesmírných lodí vždy velmi efektně. Stejně tak se to jeví pozorovatelům vesmírných misí prakticky od roku 1975, kdy se pomocí speciálního spojovacího válce k sobě připojili ruský vesmírný modul Sojuz a americký Apollo. Ve skutečnosti však spojení dvou těles ve vesmíru není vůbec jednoduché a podle vyjádření několika astronautů a kosmonautů je někdy počítačová simulace manuálního spojení mnohem větší hrou na nervy, jak pobyt v centrifuze. Nyní si složitost tohoto manévru můžete vyzkoušet i vy.

Realistický simulátor, při kterém jdou pocity bokem

SpaceX v první polovině května 2020, respektive dva týdny před startem Crew Dragon publikoval simulátor, jehož cílem je poskytnout představu o tom, jak probíhá proces spojení této kosmické lodi s ISS v manuálním režimu. Jde o aplikaci, na jejíž spuštění si vystačíte s webovým prohlížečem ať už v počítači, nebo smartphonu- stačí navštívit tuto stránku.

SpaceX tvrdí, že ovládací prvky tohoto simulátoru jsou totožné s opravdovým rozhraním, na kterém byly astronauti Bob Behnken a Doug Hurley cvičení při ovládání modulu Dragon.

Když se vám simulátor na obrazovce načte, možná si řeknete, že to nic hrozné nebude. Ale jak jsme psali – pocity odložte stranou, realita bude trochu jiná. Už jen proto, že na rozdíl od jiných počítačových her (i když se tento simulátor k hrám neřadí), je tempo celého spojení – dokování pomalé (úmyslně) aby byl proces připojování ve vesmíru co nejrealističtější.

Pohodlně se usaďte, manévr začíná

Ve vesmíru platí pravidlo, ve kterém se nepočítá s nesprávnými rozhodnutími. Simulované připojení modulu k ISS je také na něm založené – stačí jediný nesprávný krok a může dojít k nenapravitelným škodám.

Takže v první řadě je třeba kliknout na úvodní obrazovce simulátoru na „Instructions“ .Ješte předtím se dozvíte, že jde o simulátor, který vás seznámí s aktuálním rozhraním používaným NASA pro výcvik astronautů. Úspěšný cíl dosáhnete, pokud budou všechny zelené čísla menší než 0,2. Popis dále zdůrazňuje, že manévrování ve vesmíru je pomalé, vyžaduje trpělivost a přesnost. S ohledem na prostředí je také nutné počítat s poměrně značnou setrvačností.

V jednotlivých bodech v Instructions najdete podrobný návod, který vás v sedmi krocích seznámí se základy ovládání. Zelená čísla interpretují korekce, které je nutné provést na úspěšné připojení – ideálně by měly být všechny na nule. Jako první budete používat křížový ovladač po pravé straně, s jehož pomocí stabilizujete polohu kosmické lodi ve všech směrech a namíříte ji na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Následně použijete křížový ovladač situován po levé straně. Slouží na pohyb kosmické lodi vpřed a vzad, doleva a doprava, nahoru a dolů. Ve všech případech je nutná přesnost – určitě se nepouštějte do nějakých radikálních pohybů, po kterých už byste Crew Dragon nemuseli dostat do vytoužené pozice. Představu o tom, co jednotlivé ovládací prvky dělají, vám poskytne jednoduchá vizuální zpětná vazba.

Jdeme na to!

Instruktáž máme za sebou, jdeme na simulaci. Refrešneme stránku a stiskneme „Begin“. Modul přebíráme jako fiktivní řidič v okamžiku, kdy jsme ve vizuálním kontaktu s ISS, avšak rozhodně ne v ideální pozici pro připojení. K dispozici máme celou řadu ovládacích prvků, které umožňují manipulovat s modulem a natáčet jej podle jednotlivých os. Jde o více než desítku tlačítek, kterými ovládáme směr, rychlost nebo naklonění. Nechybí různé ukazatele, které například informují o vzdálenosti Crew Dragon od ISS či o rychlosti modulu. Při řízení je třeba brát v úvahu veličiny jako například setrvačnost, protože modul se velmi rád protáčí více, než jeho nezkušený pilot plánoval. K dispozici je heads up displej (HUD), ze kterého vyčtete řadu užitečných informací. Modré čísla zobrazují hodnoty – například rychlost pohybu, rychlost rotace či úhel naklonění. Ve finální fázi přiblížení by se naše vesmírné plavidlo mělo pohybovat rychlostí menší než 0,2 m / s. V případě vyšší rychlosti skončí pokus o spojení srážkou a poškozením.

Tak co, zkusíte to?

Foto: autor, iss-sim.spacex.com, omanobserver.om