Bude iPhone 13 zcela bez tlačítek?

Apple možná představí iPhone 13, který bude zcela bez tlačítek a dokonce možná dojde k odstranění lightining portu. Jak to celé bude?

V posledních týdnech se začalo mluvit o tom, že nadcházející iPhone (pravděpodobně iPhone 13 nebo iPhone 12S) by se mohl zcela zbavit fyzických tlačítek a nahradit je digitálními kapacitními čidly. Naznačuje to nedávný patent výrobce. Proč to pro Apple dává smysl a jak by se jim to podařilo dosáhnout?

Bude iPhone 13 nabízet lightning port?

Faktem je, že už od doby představení iPhone 12 se říká, že nadcházející model nemusí nabízet lightning. Možná to mnohé zklame, ale nebude nahrazen standardním USB-C portem. Podle všeho chce Apple zcela odstranit možnost nabíjet telefon pomocí kabelu a spoléhat se výhradně na bezdrátové nabíjení.

Zdroj: CNET

Pokud Vám toto přijde nereálné, tak si vzpomeňte na rok 2016, kdy Apple ze svých smartphonů odstranil 3.5mm jack, tedy konektor, který byl samozřejmostí několik desetiletí. Později Apple následovaly i ostatní výrobci smartphonů.

Naznačuje to nedávný patent

Magazín Apple Insider nedávno informoval, že Apple si nechal patentovat „Digitální kapacitní senzory“. Co přesně to znamená do jisté míry popisuje samotný patent. Mělo by se jednat o plochy na bočních stranách smartphonu, které budou podsvícené a při dostatečné intenzitě stisknutí provedou totéž, co aktuálně dělají fyzické tlačítka. Velkou výhodou by mohla být možnost nastavit si preferovanou intenzitu stlačení.

Nabízí se otázka: Jaký to má smysl? Apple před lety odstranil fyzické domovské tlačítko a nahradil ho kapacitním senzorem, který však nebyl podsvícený. Později odstranili i tento senzor a aktuální jeho funkci zastupuje gesto potažení nahoru. Je očividné, že Apple se snaží zjednodušit design svých smartphonů a odstranění přebytečných tlačítek (nebo jejich skrytí) je nejjednodušší cestou.

Jiné úniky hovoří také o tom, že iPhone 13 by měl konečně přinést čtečku otisku prstu pod displej, takže uživatelé nebudou odkázáni pouze na FaceID.

Jsou tyto informace důvěryhodné?

Jak tomu bývá, ne každý únik je pravdivý. I přesto, že zprávy o iPhone bez tlačítek se jeví jako smysluplné a ladí s tím, co Apple již dlouhou dobu plánuje, nic nemůžeme s jistotou potvrdit nebo vyvrátit. Patenty přibývají denně a většina z nich se nikdy nedostane dál než na papír. To, jak bude iPhone 13 skutečně vypadat se dozvíme až v září, kdy se očekává, že bude oficiálně představen.