BMW patentovali elektrický skútr s odnímatelnou střechou

Nedávno média objevili patent na elektrický skútr od BMW, který je nabitý bezpečnostními technologiemi a má odnímatelnou střechu.

Bavorská automobilka se elektromobilů nebojí, jak jsme informovali v tomto článku. Po modelech i8 a i3 přišel před čtyřmi lety i elektrický skútr BMW C Evolution, který však nebyl ani zdaleka takovým hitem jako zmíněné elektromobily. Podle všeho to ale nebyl poslední pokus Bavorů o dvoukolové vozítko poháněné elektromotorem. Jeden z novějších patentů ukazuje elektrický skútr se střechou a s technologiemi, které používají auta či letadla.

Zdroj: European Patent Office

Elektrický skútr od BMW s odnímatelnou střechou

V případě tohoto skútru je právě odnímatelná střecha tím prvním, co si všimnete. Nachází se na ní čelní sklo a celá je tvořena z karbonových trubek, které zajišťují jak vysokou pevnost, tak i nízkou hmotnost. V zmíněném patentu to však vypadá tak, že střecha je připevněna pomocí 6 bodů, které by se měly dát odpojit. Skútr se tedy možná bude dát přestavět na kabriolet kdykoliv budete chtít.

Pokud by to Bavoři chtěli posunout ještě dál, možnost poskládat střechu do kompaktnější formy a odložit ji do kufru skútru by byla perfektní a praktická. Nic takového však patent nenaznačuje.

Bezpečnostní funkce z auta a aerodynamika z letadla

V zmíněné střeše se také skrývá sada bezpečnostních vylepšení, které na skútru jen tak nevidíme. Nacházejí se v ní alespoň 3 airbagy (2 boční a 1 zadní). Samotná střecha má potom destrukční zóny, jak je vidět na obrázku níže. Tyto destrukční zóny by mohly pomoci zejména v případě, že se skútrem spadnete a střechou do něčeho narazíte. Co je však zajímavé je to, že i díly, které jsou použity jako destrukční zóny, vypadají být vyměnitelné.

Destrukční zóna je označena číslem 40. | Zdroj: European Patent Office

Taková střecha bude mít bezpochyby dopad na aerodynamiku skútru. A to nejen v ohledu dojezdu, ale i ovladatelnosti. BMW tedy střechu vybavilo motorizovanými klapkami, které aktivně mění aerodynamiku. Co všechno dokážou udělat se však z patentu nedozvíme.

Aktivní aerodynamika v podobě klapek. | Zdroj: European Patent Office