Avast Omni hub – „formou injekce“ proti virům vaši celou domácí internetovou síť

Chcete mít svoji internetovou domácí síť opravu v bezpečí? Pak by se vám mohla hodit krabička Avast Omni Hub. Jak to vlastně celé funguje?

Avast Omni hub je nenápadná malá krabička, která se po zapojení chová nejdříve jako hacker, který se následně změní na antivirus.

Že jste o něm zatím moc neslyšeli? Může být. Na českím trhu se totiž neprodává a výrobce se zatím orientuje především na USA. Podotýkáme, že zatím. V plánech totiž je že služba se má v tomto roce (2021) dostat do Evropy. Ostatně – v Itálii již funguje. Pojďme si tedy Avast Omni hub představit blíže.

Ochrana velikosti a tvaru hokejového puku

Přibližně 90 % Čechů (a více), používá ve svých počítačích a internetových zařízeních nějakou formu zabezpečení. Podle statistik to vychází tak, že vítězem antivirové ochrany je vestavěné řešení od Microsoftu, které je dnes součástí Windows 10. Microsoft tak ukrojil z tržního koláče pořádně sousto nejednomu tradičnímu výrobci bezpečnostních aplikací. Mnozí tak začali hledat další možné odbytiště. Zpočátku to byly chytré mobilní telefony. No časem „inteligentnosť“ začala prostupovat do další domácí elektroniky. Přibývají nejen smart televizory, ale i jiná zařízení, například chytré žárovky s WiFi. A tak se výrobci antivirů začali pohrávat, ba přímo koketovat s myšlenkou, proč se vedle počítačů a mobilů nezaměřit rovnou na celou domácí síť.

Takové zařízení (malý domácí router s bezpečnostní platformou) se představil již před čtyřmi lety a přestože získal v Las Vegas cenu za inovaci, do širšího povědomí se nakonec nedostal. Loni si však inženýři z Avast převzaly stejnou cenu, tentokrát za malou kulatou krabičku velikosti hokejového puku, která zdá se „trefila do černého“. Nenápadný pomocník umožňuje blokování obsahu, přehled o připojených zařízeních do sítě detekování hrozeb v domácí Wi-Fi sítí v reálném čase nebo blokování přístupu útočníků do sítě. Tentokrát se však Omni připojuje přímo k domácímu routeru a není jeho součástí. To znamená, že uživatelé nemusí svůj současný router měnit.

Jak to funguje?

Omni je opravdu malá černá kulatá krabička, navíc bez jediného tlačítka, pokud tedy pomineme to resetovací. Kompaktní lesklý plast je přerušen jedinou LED a na zadní straně ethernetovým konektorem RJ-45 a 5V napájením. Omni už není kompletní Wi-Fi router jako v případě předešlého experimentu z roku 2017, ale je to opravdu jen síťový antivirus. Zapojení a nastavení Avast Omni Hub zvládne každý. Připojíte ho k síti přes ethernetový port routeru. Součástí „hubu“ je bezpečnostní balík Avast Premium Security, který přidává blokování obsahu, přehled o připojených zařízeních do sítě detekování hrozeb v domácí Wi-Fi síti v reálném čase nebo blokování přístupu útočníků do sítě. Součástí je mobilní aplikace, pomocí které je možné vše řídit a monitorovat. Služba následně využívá k monitorování domácnosti prvky umělé inteligence. K dispozici je samozřejmě aplikace pro různé mobilní platformy včetně systému Android.

Užitečný hacker

Omni neustále kontroluje tok dat v domácí LAN a hledá vzory škodlivého chování. Pokud tedy máte veřejnou IP adresu a na směrovači do vnějšího internetu otevřeny některé TCP porty, krabička Omni se postará o to, aby zlikvidovala všechny pokusy o spojení z pochybných destinací. Aby vás mohla Omni chránit (nejen) před hackery, sama musí vykonat takový drobný hack. Po zapojení na sebe přesměruje síťovou aktivitu a může ji dále analyzovat. V domácí LAN přitom dále vše funguje jako předtím. Jenže to není všechno. Pokud máte například doma smart televizor, téměř na sto procent netušíte, že během provozu zasílá svému výrobci zbytečné množství telemetrických dat. Avast Omni hub tuto komunikaci detekuje a nabídne vám řešení. Stejně tak dokáže odpojovat a připojovat k internetu libovolné zařízení, které rozpozná – to vše na váš povel přes mobilní aplikaci. Zvládne odpojit od internetu i celé segmenty. Avast Omni zobrazuje výstrahy, pokud je na kterémkoliv zařízení zjištěna neobvyklá aktivita, a blokuje útoky na všechna zařízení.

Detektiv s prvky umělé inteligence

Pro detekci rizikové komunikace Omni používá i prvky z ranku umělé inteligence. Díky tomu, že za vývojem a výrobou Omni je Avast se svou obří databází uživatelů a ještě větším počtem zmapovaných útoků, ví, jak se různé síťové malware chovají. Mohl tak nad nimi vybudovat modely, které tuto činnost hledají i ve vzorcích z Omni. Antivirová ochrana Avast se přirozeně rozšiřuje i na mobilní zařízení, včetně platforem PC, Mac, Android a iOS, a zajišťuje tak bezpečí i mimo domov.

Za zmínku také stojí možnost účinné rodičovské kontroly. Můžete doslova pár kliknutími filtrovat obsah a aplikace, ke kterým mají děti přístup, včetně různých sociálních sítí a videí. Můžete také kdykoli pozastavit hraní her nebo připojení k internetu.

Pokročilá síťová kontrola by tedy měla být v roce 2021 spíše samozřejmostí, než technologickou exotikou jako v případě Avast Omni hub. Realita je ale odlišná a domácí sítě zůstávají mnohdy nebezpečně nezabezpečené.

Foto: simplismarthomeautomation.com,  support.avast.com , amazon.com