Audi, Porsche a Bentley pracují na novém luxusním elektromobilu

Tato trojice německých automobilek chystá zajímavý elektromobil. Co vše by měl nabídnout a v čem chce konkurovat napřílad Tesle?

V posledních měsících vidíme velký nárůst německých elektromobilů. Především se této iniciativy aktivně zavázala Volkswagen Group. Po sportovním Porsche Taycan nebo lidovém VW ID.3, které se vydařily, se tento nadnárodní koncern rozhodl rozšířit svou nabídku o luxusní elektromobil, jehož krycí název je Landjet. Ten by se měl objevit ve třech kabátech – pod emblémem Audi, Porsche i Bentley.

Zdroj: Audi

Luxusní elektromobil plný překvapení

Projekt pod krycím názvem Landjet by se měl prodávat pod třemi značkami najednou. Zatímco toto může působit šokující, nejedná se o nic neobvyklého. Koncern Volkswagen Group mezi jednotlivými značkami sdílí platformy i motorizace. Například Audi E-Tron GT je postaven na základech Porsche Taycan. Toto je možné díky tomu, že Volkswagen Group vlastní Audi i Porsche.

O projektu Landjet informoval německý Handelsblatt. Podle informací, které poskytly, by měl výsledný produkt nabízet až sedm míst k sezení. To mírně naznačuje, že by se mohlo jednat o SUV, ale tento nový elektromobil by měl být konkurencí pro Tesla Model S, což tuto možnost vylučuje. Je možné, že designéři se chopili možností, které elektricky poháněné vozidlo nabízí a vytěžili z nich maximum. Elektromotor je totiž mnohem menší, než spalovací motor a je reálné, že se do velkého sedanu podařilo v,ěstnat třetí řadu sedadel.

Možná Vás napadlo, že Porsche Taycan přece už nyní konkuruje Modelu S. To je sice pravda, co se týče výbavy, ale Porsche Taycan je především sportovní elektromobil, při kterém dojezd není prioritou. Projekt Landjet by měl dosáhnout až 650 kilometrů dojezdu, což je dost na to, aby byl konkurenceschopný v každém ohledu.

Bentley bude od roku 2030 nabízet pouze elektromobily

Vývoj této nové platformy si pod svá křídla vzalo Audi, informuje Automotive News Europe, a nejdříve se tedy objeví se čtyřmi kruhy na kapotě. Očekává se, že to nebude dříve než v roce 2024. Provedení od Porsche a Bentley přijdou později. Pro Bentley je to však velký krok vpřed. Tato britská automobilka je známá svými 6.75-litrovými V12 agregáty, které používá například i Rolls-Royce. Podle všeho však tato značka přechází pod správu Audi a do roku 2030 by měla nabízet jen elektromobily. Landjet je důležitou součástí tohoto plánu, protože Bentley v současnosti žádný elektromobil nemá v nabídce.