Astronomie # 9: Jak umírají galaxie?

Víte jak umírají galaxie? Vědci nedávno pozorovali jeden z možných scénářů. Také jsme se dočkali velkého objevu ohledně magnetarů.

Po měsíční pauze jsme si pro Vás připravili pokračování seriálu, v němž se zabýváme aktualitami ze světa astronomie. Jelikož během prosince a ledna jsme se mnoha nových objevů nedočkali, tak se dnes podíváme na to, jak umírají galaxie. Vědci momentálně dokonce pozorují jednu galaxii, jejíž osud pravděpodobně čeká i Mléčnou dráhu. Pak se podíváme na nečekaný objev týkající se magnetarů, které jsme nedávno zmiňovali.

Jak umírají galaxie

Životní cyklus galaxií je nám stále z větší části skrytý. Hlavním důvodem je čas – galaxie se pravděpodobně mohou dožít několik desítek miliard let, ale vesmír je starý jen přibližně 13,8 miliard let. Neměli jsme tedy mnoho příležitostí pozorovat umírající galaxie.

To se však změnilo, když vědci dostali jedinečnou možnost sledovat dvě galaxie, které byly na kolizním kurzu. Světlo k nám putovalo z obrovské a velké vzdálenosti, na základě čehož můžeme zhodnotit, že ke kolizi došlo ve velmi ranném vesmíru. Během kolize došlo k tomu, že větší galaxie ztratila téměř všechno „palivo“ na tvorbu nových hvězd. Veškerá tato hmota byla vystřelena do vakua vesmíru. Ačkoliv mechanismu, který toto způsobil, zcela nerozumíme, odborníci zhodnotili, že srážky galaxií mají daleko větší následky než jsme si dosud mysleli.

ID2299galaxycollision
Zdroj: ESO

Víte o tom, že i Mléčná dráha je na kolizním kurzu s nejbližší galaxií Andromeda? Pokud ano, tak jste mohli slyšet také o tom, že kolize pravděpodobně nebude mít na naši planetu žádný dopad. Především kvůli velkým vzdálenostem mezi jednotlivými tělesy v rámci galaxie. Nová pozorování dali vědcům důvod přehodnotit tento postoj.

Celou publikaci najdete zde. Tiskové prohlášení najdete zde.

Magnetar – jeden z nejzáhadnějších objektů

Magnetar je jedna z nejzvláštnějších záhad astronomie. Jejich silné magnetické vlastnosti jsme měli nedávno příležitost pozorovat, o čemž si můžete přečíst v tomto článku. Jejich existenci však doprovází jeden nečekaný zvrat. Zatímco kalkulace a matematické modely říkají, že magnetary by měly být běžné a měly by se hojně vyskytovat v rámci celé galaxie, astronomové mají problém je lokalizovat. Ne, že by nevěděli jak na to. Naopak se zdá, že magnetarů je daleko méně než říkají matematické modely.

Nedávno však vyšla tato publikace. Najdeme v ní novou naději na hledání a bližší zkoumání těchto objektů. Vědcům se totiž podařilo identifikovat smršť rentgenových a gamma paprsků, které vznikly před více než 11 miliony let v poměrně blízké galaxii. Jejich původcem byl právě magnetar.

Zdroj: NASA

Takové smrště magnetary vypouštějí jen zřídkakdy – faktem je, že jsme za celou historii zaznamenali jen 5 podobných smrští. Každá dávka energie, kterou magnetar vyloučí, nabízí příležitost naučit se o nich něco nového. Do budoucna je musíme být schopni detekovat včas, protože jsou velké přibližně jako větší město a mají magnetické pole stovky bilionů krát silnější. Průlet kolem takové hvězdy by smazal data na jakémkoliv paměťovém disku.