Astronomie #8: Srážka neutronových hvězd

Astronomie se nesla v duchu analýzy měření z května tohoto roku: výsledkem srážky dvou neutronových hvězd byl nečekaně magnetar a ne černá díra.

Vítejte u měsíčního souhrnu nejdůležitějších zpráv z lidského zkoumání vesmíru. Astronomie byla během listopadu zastíněna několika objevy vakcín na COVID-19. Přesto však máme o čem psát. Během listopadu se podařilo analyzovat kilonovu, která vznikla srážkou dvou neutronových hvězd a která by mohla být odpovědná za první pozorovaný vznik magnetarů. Jiná skupina vědců se podívala na data, která hovoří o přítomnosti fosfinu v atmosféře Venuše, a říkají, že se nutně nejedná o důkaz života na této nehostinné planetě. Také bylo oznámeno, že proslulý radioteleskop Arecibo bude po nehodě, ke které došlo letos, vyřazení z provozu.

Srážka neutronových hvězd dopadla jinak, než se čekalo

Teoretici vždy předpokládali, že srážkou dvou neutronových hvězd vznikne černá díra. Dává to smysl – neutronová hvězda je těleso s vysokou hmotností a hustotou. Dokonce jsou tak husté, že nemají daleko od toho, aby se přeměnily na černé díry. Teoreticky tedy jejich srážka vyústí jedině v černou díru.

„Namísto kolapsu a přeměny na černou díru se z ní stal magnetar: rychle rotující neutronová hvězda, která má ve svém okolí silné magnetické pole, což vystřeluje energii do svého okolí, vytvářejíc jasné záření, které vidíme.“

Autorka studie Wen-fai Fong

V květnu pozemské satelity zachytily světlo z kilonovy (výbuch způsobený srážkou neutronových hvězd), která se proměnila na magnetar. Pozorování zajistil především Hubbleův teleskop, který dokáže pozorovat i infračervené spektrum. Magnetar je velmi hmotný objekt se silnými magnetickými vlastnostmi. Celou publikaci najdete zde.

Zdroj: NASA

Astronomie nevidí život na Venuši reálné

V šestém dílu našeho seriálu o astronomii jsme Vás informovali o tom, že v atmosféře Venuše byl nalezen fosfin – plyn, který na Zemi vzniká jedině organicky. Upozornili jsme však na to, že není třeba dělat ukvapené závěry. Od té doby vědecká společnost analyzovala tuto publikaci a za poslední 2 měsíce byly publikovány 3 práce, které kritizují tento nález.

V jedné z nich byl pokus zreprodukovat výsledky původní studie neúspěšný. Závěrem bylo, že pokud se nějaký fosfin na Venuši nachází, tak je ho žalostně málo. Jiná kritizovala samotnou metodiku původní studie. V třetí došel tým odborníků k závěru, že v původní studii došlo k záměně fosfinu za oxid siřičitý.

Ať už je pravda jakákoliv, dozvíme se ji včas. Život na Venuši stále není zcela vyloučen.

Arecibo bude vyřazen z provozu

Před pár měsíci jsme vás informovali o nehodě, ke které došlo v observatoři Arecibo. Bohužel, tento proslulý radioteleskop bude vyřazen z provozu, protože jeho oprava by byla příliš nebezpečná a finančně náročná.

Zdroj: Arecibo/UTF

Arecibo bylo v provozu pozoruhodných 57 let a astronomie mu děkuje za nespočet objevů.