Astronomie # 5: Pouhým okem je vidět nova

Astronomie v srpnu nás téměř přivedla ke konci světa. Samozřejmě omylem. Mnoha však potěší nova, která se objevila na obloze na jižní polokouli.

Vítejte při měsíčním souhrnu nejdůležitějších zpráv z lidského zkoumání vesmíru. Na začátku srpna se nedělo téměř nic. Naopak ve druhé polovině srpna jsme se dozvěděli mnoho znepokojivých informací, z nichž některé byly brzy vyvráceny. Máme na mysli zprávy o tom, že do Země v listopadu narazí asteroid. Kromě toho byla konečně vysvětlena záhada hvězdy Betelgeuse a astronomie na jižní polokouli musí být momentálně velmi napínavá, protože je pouhým okem vidět nova.

Zdroj: University od Arizona

Záhadu hvězdy Betelgeuse může vysvětlit „hvězdné kýchnutí“

Na začátku roku astronomy zaskočila záhada hvězdy Betelgeuse. Tato hvězda každých 420 dní periodicky mění jasnost. Nikdo však nepředpovídal, že v roce 2020 bude Betelgeuse měnit jasnost tak rychle, že to bude vidět i pouhým okem.

Illustration showing Betelgeuse "sneezing" during which the star ejecting hot gas
Zdroj: NASA, ESA

Nakonec se však ukázalo, že hvězda jen vypustila velké množství horkého a hustého plynu, který se po vychladnutí změnil na prach a bránil světlu z hvězdy v tom, aby se dostalo na zem. Hvězdné kýchnutí.

Více si můžete přečíst v této publikaci.

Observatoř Arecibo

10. srpna se roztrhlo jedno z lan, které držely přijímač signálu nad talířem satelitu v Observatorium Arecibo v Karibiku. Výsledkem je díra o průměru 30 metrů. Fotografie poškození je niže. Událost blíže popisuje tento článek na Astronomy.com.

WEBAreciboDishDamage
Zdroj: Arecibo/UTF

Nova reticulata 2020 je nova, kterou lze pozorovat pouhým okem

Každý pozorovatel noční oblohy na jižní polokouli už si určitě (alespoň nevědomě) všiml této novy. Zatímco ji můžete vidět pouhým okem, pro detailní pohled budete potřebovat teleskop.

NovaReticuli2020Finder
Zdroj: TheSkyX

V listopadu měl přijít asteroid

Americká mainstreamová média informovala, že druhého listopadu by do Země měl narazit asteroid a završit tak všechny katastrofy, ke kterým letos došlo. Samozřejmě, že vědci je okamžitě vyvrátili z omylu. Kompletní článek si můžete přečíst tu.

Pokud Vás zajímá věda i mimo astronomie, doporučujeme tento náš článek o kvantových počítačích.