Astronomie # 10: Perseverance přistála na měsíci

Máme zde již desátý jubilejní článek na téma astronomie. Copak zajímavého nám tento měsíc astronomie přinesla? Podívejte se na náš článek.

Vítejte při jubilejní desáté instalaci našeho mesíčního seriálu, v němž se zabýváme nejnovějšími informacemi ze světa astronomie a astrofyziky. Největší zprávou tento měsíc bylo přistání sondy Perseverance. Dalším tématem, na kterou se podíváme, je nová naděje při hledání temné hmoty. Vědci se rozhodli použít poznatky z kvantové fyziky, protože dosavadní postupy byly bezvýsledné. Astronomie má za sebou důležitý měsíc.

Sonda Perseverance

Už jsme Vás o její misi informovali v tomto článku, který se zabýval zejména malou helikoptérou, která tuto sondu provází. První misí této sondy bude průzkum oblasti, která je vzdálena přibližně 1.5 kilometru od místa přistání. Tato oblast měla být v minulosti místem, kde tekla řeka. Z našeho průzkumu Země můžeme říci, že pokud na nějaké planetě máme najít život, tak to bude na místech, kde kdysi tekla voda.

Samotné přistání této sondy proběhlo podle plánu. I přesto, že ho přezdívají „7 minut teroru“. Video posledních momentů přistávání si můžete prohlédnout níže.

Astronomie zná nový způsob hledání temné hmoty

Tmavá hmota je neviditelná látka, která by měla být odpovědná se gravitační vlastnosti mezihvězdného prostoru. I přesto, že ji můžete lokalizovat ve vztahu k okolním objektům, nedokážeme ji téměř nijak popsat. V podstatě víme jen to, že musí existovat (protože pozorujeme projevy její existence) a že je neviditelná našim teleskopem. Už vůbec netušíme, z čeho se skládá.

Nová inovace na poli kvantových počítačů umožňuje skenovat vesmír až dvakrát rychleji. Konkrétně se vědci snaží najít Axion – hypotetickou částici, která by měla tvořit tmavou hmotu. Toto je jen jeden možný scénář použití kvantových počítačů, kterým jsme se podrobně věnovali v tomto článku.

Více informací o použití kvantových počítačů na hledání temné hmoty v této oficiální publikaci.